Doporučení jogínům na lekci jógy

Moc bych si přála, aby pro vás lekce jógy nebyla pouhou hodinou cvičení ve vašem každodenním životě.
Lekci jógy osobně vnímám jako rituál pro naše tělo, duši i mysl, proto je důležité dodržovat některé zásady, aby tyto chvíle měly účinek v celé své celistvosti. Začátek lekce je stejně důležitý jako její konec a pouze v jejím kompletním doznění můžeme pozorovat vliv jógy na naší osobnost.1. Choďte proto prosím na lekce jógy vždy o pár minut dříve, v tichosti vejděte do sálu a položte se na záda do úvodní relaxace. Už vaším příchodem do místnosti proudí energie, kterou můžete využít pouze a jenom k vašemu vlastnímu prospěchu. Stejně tak vyčkejte do úplného konce lekce, protože třeba právě ta poslední ásana je pro vás tou nejdůležitější.

2. Než vejdete do sálu, nechte za dveřmi vaše ego a soutěživost. Na lekci jógy se neporovnáváme s ostatními, každý jsme individualita a každé tělo je úplně jiné. Nejedná se o pouhé cvičení fyzického těla, ale jógou se pokoušíme zklidnit naší mysl, otevřít srdce a povzbudit náš duchovní růst.

3. Jógu praktikujeme naboso, bez ponožek, v co možná nejpohodlnějším oblečení, které vám umožní volné plutí ásanami a nebude bránit vašemu plnému jógovému dechu.

4. Při hodině jógy nepotřebujete vůbec nic, kromě vašeho vlastního vědomého bytí a těšení se ze společných jógových chvil. Do sálu, kde lekce probíhá, si nemusíte nosit ani mobilní telefon, ani láhev s vodou, pouze vlastní podložku, pokud máte, a chcete praktikovat na ní. Každá věc, kterou byste měli vedle vlastní podložky vyzařuje určitou energii a mohla by rušit vás nebo vaše okolí.

5. Jóga je naprosto a úplně pro každého, bez výjimky. Není nutná ani předchozí zkušenost ani každodenní praxe (i když ta nám postupem času do života vpluje tak rychle, že sit oho ani nevšimneme☺). Každá lekce je přizpůsobena přítomnému okamžiku a upravena potřebám každého z vás.

6. Respektujte vlastní tělo a pokud chcete z ásany odejít dříve, než vás k tomu vyzve lektorka, udělějte to. Buďte sami k sobě láskyplní a ohleduplní. Prociťte si v sobě, jak se v daný den cítíte a rozhodně nedělejte nikdy nic přes bolest.

7. Dvě hodiny před lekcí a bezprostředně po lekci se nedoporučuje jíst těžce stravitelná jídla, protože mohou váš organismus mechanicky zatěžovat. Veškerá energie poté zůstává soustředěná na trávicí činnost a nezbývá na společný čas s jógou.

8. Lektorka během hodiny praktikující opravuje, snaží se tím pomoci dosáhnout hlubších prožitků a předat zkušenosti, které se jí podařilo za její vlastní praxi nasbírat. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo je vám fyzický kontakt ve formě doteku z jakýchkoli důvodů nepříjemný, sdělte prosím vaše prosby lektorce předem.

9. Pokusme se postupně odpoutat od jakéhokoli hodnocení a pocitu ne-dokonalosti z počátečního a konečného zpěvu manter "óm". Mantra om hladí svým zvukou naší lekci a reprezentuje minulost - vznik, přítomnost - trvání a budoucnost - zánik stoupající do vyšších center. Zkuste se připojit ke skupině jógujících po celém světě a prožít lekci bez přemítání nad tím, jak zrovna vaše om zní. Mantra navíc pomáhá rozvibrovat srdeční čakru a má na naše vnímání velmi pozitivní účinky.

10. Každou lekci se pokusme být přítomní, empatičtí, upřímní, autentičtí, trpěliví a svobodní. Naše tělo, duše i mysl nás za to bohatě odmění.

Budu se těšit na každou spřízněnou duši!

Namasté
Veronika